87 Cadets Graduate From Pennsylvania State Police Academy


87 Cadets Graduate From Pennsylvania State Police Academy

Newest Troopers Assigned to Locations Around Commonwealth

HARRISBURG, Pa., Nov. 23 /PRNewswire-USNewswire/ — Governor Edward G. Rendell announced that 87 men and women joined the ranks of the Pennsylvania State Police following their graduation Friday from the State Police Academy in Hershey.

“We are counting on these new troopers to help Pennsylvania better protect its residents and ensure the safety of our communities,” Governor Rendell said. “These individuals have received the highest level of police training and are well prepared to face the many challenges of law enforcement.”

Delaware County District Attorney G. Michael Green was the principal speaker at the ceremony, which was held at Central Dauphin High School. Commissioner Frank E. Pawlowski offered remarks and Cadet Tabitha C. Arner of Leechburg, Armstrong County, spoke on behalf of the cadet class.

Cadet Dennis D. Peters of Woodland, Clearfield County, was named the outstanding cadet by his classmates and instructors, receiving the American Legion Award.

Also receiving awards were:

  • Cadet Brandon R. LaBar of Bethlehem, Northampton County — Daniel F. Dunn High Scholastic Award;
  • Cadet Zachary J. Mitchell of Pittsburgh, Allegheny County — Charles B. Gesford High Pistol Award;
  • Cadet Craig M. Acord of Richboro, Bucks County — Col. Paul J. Chylak Memorial Driver Proficiency Award; and
  • Cadet Levi F. Dively of Garrett, Somerset County — John K. Schafer Memorial Physical Fitness Award.

Major John W. Laufer III, director of the state police Bureau of Training and Education, supervised the training of the class, which was the 130th class to graduate from the State Police Academy in Hershey since it opened in 1960.

The graduates come from 44 counties in Pennsylvania. They have been assigned to seven troops across the state and will report to their stations on Nov. 30.

For more information, visit www.psp.state.pa.us or call 717-783-5556.

 

Media Contacts:

Jack J. Lewis or Lt. Myra A. Taylor, PSP; 717-783-5556

Gary Tuma, Governor’s Office; 717-783-1116

 

Editor’s Note: A list of graduates and their home towns, arranged by the location of their troop assignment, follows:

 

Troop A, Greensburg, Westmoreland County

—————————————-

Tabitha C. Arner of Leechburg, Armstrong County

Anthony D. Baum Jr. of New Alexandria, Westmoreland County

Patrick B. Hauser of Latrobe, Westmoreland County

Joshua B. Johnson of Connellsville, Fayette County

Jonathan A. Lindsay of Irwin, Westmoreland County

Justin R. Werner of Butler, Butler County

 

 

Troop B, Washington, Washington County

————————————–

Andrew J. Barron of Somerset, Somerset County

Andrew E. Bobanic of Hookstown, Beaver County

Nathan L. Brown of Butler, Butler County

Timothy M. Jamieson of Pittsburgh, Allegheny County

Brandon L. Johnston of New Bethlehem, Clarion County

Zachary J. Mitchell of Pittsburgh, Allegheny County

William C. Peake of Aliquippa, Beaver County

Andrew Prizzi of Penn Hills, Allegheny County

Richard J. Sizer of New Castle, Lawrence County

Marc A. Ziegler of Pittsburgh, Allegheny County

 

 

Troop E, Erie, Erie County

————————–

Jason J. Chamberlin of Spartansburg, Crawford County

Carl N. Lewis of Sheffield, Warren County

John W. Michalak of Cochranton, Crawford County

Christian J. Miller of Strattanville, Clarion County

Paige E. Pifer of Punxsutawney, Jefferson County

Christopher T. Wingard of Jamestown, Crawford County

Joshua L. Zeigler of Erie, Erie County

 

 

Troop H, Harrisburg, Dauphin County

———————————–

Andrew P. Beckwith of Harrisburg, Dauphin County

Jared J. Bruno of Yukon, Westmoreland County

Erik S. Cummings of Middlebury Center, Tioga County

William P. Dick of Harleysville, Montgomery County

Levi F. Dively of Garrett, Somerset County

Justin W. Dorazio of Ligonier, Westmoreland County

James M. Erme Jr. of Hermitage, Mercer County

Joel D. Follmer of Montgomery, Lycoming County

Dana T. Gingerich of Spring Grove, York County

Thomas A. Gornati Jr. of Kersey, Elk County

Daniel E. Grazier of Tyrone, Blair County

Alex M. Grote of Uniontown, Fayette County

James M. Hanning Jr. of Jefferson, Greene County

Corey S. Ickes of Schellsburg, Bedford County

Leah A. Jobes of Uniontown, Fayette County

Joseph M. Kozuch of Somerset, Somerset County

Mark D. Lotz of Milton, Northumberland County

Brent D. Miller of Muncy, Lycoming County

Reeve A. Mott of Canton, Bradford County

Daniel C. Moyer of Duncansville, Blair County

Brian R. O’Connor of Ashland, Schuylkill County

Nathan S. Owens of Morrisdale, Clearfield County

Matthew P. Pavone of Middletown, Dauphin County

Michael J. Predajna of Mount Pleasant, Westmoreland County

Todd A. Shive of Drifting, Clearfield County

Michael T. Stahl of Summerhill, Cambria County

Jeffrey M. Summits of Davidsville, Somerset County

Michael D. Thompson of Mount Pleasant, Westmoreland County

Shane A. Varner of Lewistown, Mifflin County

 

 

Troop J, Lancaster, Lancaster County

————————————

Dawn M. Beiswenger of Denver, Lancaster County

Michael A. Bermudez of Reading, Berks County

Daniel L. Clemente of Dresher, Montgomery County

Haley M. Covol of Belle Vernon, Fayette County

Lori B. Edgar of Gap, Lancaster County

Lauren A. Long of Honey Brook, Chester County

Katherine L. Miller of Sinking Spring, Berks County

Dennis D. Peters of Woodland, Clearfield County

Evan R. Terek of Irwin, Westmoreland County

Stefanie L. Trzaska of Ephrata, Lancaster County

James R. Welsh of Fairfield, Adams County

 

Troop K, Philadelphia, Philadelphia County

——————————————

Walter K. Crump of Folcroft, Delaware County

Stephen M. Dunkle of Mill Hall, Clinton County

Loretta J. Miree of Philadelphia, Philadelphia County

Erjon Mollaj of Philadelphia, Philadelphia County

Robert G. Pomponio of Lafayette Hill, Montgomery County

Reginald L. Rawls Jr. of Newtown Square, Delaware County

Peter A. Strzelecki of Upper Darby, Delaware County

Michael G. Voetelink of Avoca, Luzerne County

 

Troop M, Bethlehem, Northampton County

————————————–

Craig M. Acord of Richboro, Bucks County

Matthew S. Antonow of Easton, Northampton County

Christian E. Bleiler of Schnecksville, Lehigh County

Thomas A. DiMaggio of Milford, Pike County

Justin Humanick of Mahanoy City, Schuylkill County

Justin L. Julius of Mountain Top, Luzerne County

Shamus M. Kelleher of Honesdale, Wayne County

Brandon R. LaBar of Bethlehem, Northampton County

Gerald P. Lydon of Scranton, Lackawanna County

Mark R. McDermott of Williamsport, Lycoming County

Jesse J. Oleksza of Little Meadows, Susquehanna County

James P. Rabel of Peckville, Lackawanna County

John J. Stepanski III of White Haven, Luzerne County

Jason A. Traino of Dalton, Lackawanna County

Thomas W. Williams of Allentown, Lehigh County

Stephen M. Zicker of Effort, Monroe County

 

SOURCE Pennsylvania Office of the Governor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s